Mecz rozegrano 1 maja 1945 roku pomiędzy drużynami Kolejarza Ostróda, a reprezentacją stacjonujących w mieście żołnierzy radzieckich. Jak łatwo się domyślić, uczczono w ten sposób Święto Pracy. W tym historycznym spotkaniu ostródzcy piłkarze odnieśli dotkliwą porażkę, przegrywając 0:6. Rewanż odbył się nazajutrz, w dniu zdobycia Berlina (2 maja 1945). Ostródzcy kolejarze odegrali się za porażkę z pierwszego meczu i zwyciężyli identycznym stosunkiem bramek 6:0.
Drużynę Kolejarza założyli pracownicy tworzonych wtedy Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Po tych spotkaniach, postanowiono powołać do życia klub sportowy pod nazwą ZZK Kolejarz Ostróda. Siedzibą klubu był lokal Związku Zawodowego Kolejarzy (stąd skrót ZZK), a na czele powołanego zarządu stanął dyrektor Zakładu.
W 1947 roku ostródzcy piłkarze wzięli udział w rozgrywkach o wejście do ligi centralnej. Za przeciwnika los wyznaczył im silnego rywala – Legię Warszawa. Zawodnikom Kolejarza niestety nie udało się pokonać warszawiaków i pozostała im gra w rozgrywkach szczebla wojewódzkiego.
W tym czasie, w Czerwonych Koszarach stacjonował 53 pułk piechoty. Duża część kadry oficerskiej, podoficerskiej i żołnierzy pochodziła z południa przedwojennej Polski, w szczególności z okolic Przemyśla i Lwowa. W jednostce utworzono sekcję piłki nożnej, w której wielu zawodników wywodziło się z Pogoni Lwów, przedwojennego wielokrotnego mistrza Polski, macierzystego klubu Kazimierza Górskiego. Nowy klub założony przez wojskowych nazwano WKS Sokół. Już w 1946 roku mieszkańcy Ostródy mogli oglądać pierwsze mecze rozgrywane między Sokołem a Kolejarzem.
W 1947 roku piłkarze Sokoła zdobyli wicemistrzostwo Wojska Polskiego. W 1957 roku 53 pułk zdemobilizowano i sekcja piłkarska przestała istnieć. Część zawodników, która pozostała w Ostródzie, przeszła do Kolejarza, który przejął również nazwę wojskowego klubu. Od tej pory Kolejarz nazywał się Sokół.
W tamtych latach w mieście powstały też inne kluby sportowe. Działały tu m.in.: MKS Spójnia, ZKK Ostróda, MK Drwęca, CW WOP Ostróda, (rozszyfrowanie skrótów pozostawiamy Państwu). Część z tych klubów prowadziła zarówno sekcje piłkarskie jak i lekkoatletyczne. Często dochodziło do rozgrywek z reprezentantami Olsztyna. Potyczki te toczyły się zarówno w Ostródzie, jak i w Olsztynie na stadionie Leśnym. Cieszyły się one ogromną popularnością. Ówczesna Ostróda dysponowała jednym stadionem sportowym oraz jedną halą, która znajdowała się na terenie koszar CW WOP (Centrum Wyszkolenia Wojsk Ochrony Pogranicza).