Oczywiście nie były to „normalne” pieniądze, lecz tak zwane „notgeldy”, czyli waluta zastępcza. Termin ten oznacza „pieniądz na czas potrzeby”. Notgeldy pojawiały się na ogół w okresach wojen, wybuchu ruchów społecznych albo kryzysów gospodarczych.
Wojny i powstania w latach 1914-1924 doprowadzały do zakłóceń w obiegu pieniądza. Władze nie były w stanie zaspokoić obywateli w środki płatnicze. Odczuwano dokuczliwy brak drobnego pieniądza w życiu codziennym i handlu. W tej sytuacji gminy i magistraty miejskie uciekały się do drukowania i bicia własnych środków pieniężnych. Często miały one pewien ściśle określony termin ważności.
Pieniądze zastępcze pojawiły się w Ostródzie w 1917 roku w postaci monet o nominale 10 i 20 fenigów. W 1918 roku, pod koniec I wojny światowej, wypuszczono banknoty o nominale 20 i 50 marek, które wydrukowała ostródzka drukarnia Paula Albrechta, wydawcy gazety „Osteroder Zeitung”.
Notgeldy wypuszczały w naszym powiecie również Morąg, Miłakowo i Dąbrówno, chociaż to ostatnie wydało zestaw trzech banknotów pamiątkowych poświęconych plebiscytowi z 11 lipca 1920 roku.