Przez zdecydowaną większość swojej historii, Ostróda leżała na wyspie. Aż do końca XIX wieku, miasto było opasane ramionami Drwęcy, a żeby się do niego dostać, trzeba było przejść lub przejechać przez jeden z kilku mostów. Południowe ramiona rzeki, przebiegające mniej więcej wzdłuż dzisiejszych ulic Reymonta i Stapińskiego, zostały zasypane podczas budowy Czerwonych Koszar, na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku.
Wyspa, na której powstała Ostróda, od północy, wschodu i południa otoczona była ramionami Drwęcy, od zachodu zaś Jeziorem Drwęckim. Główna odnoga rzeki, w zachowanym do dzisiaj korycie, przepływała na północ od miasta. Mniej więcej na wysokości dzisiejszego mostu na ulicy Drwęckiej, rzeka rozwidlała się, płynąc z północy na południe wąskim strumieniem, zaraz za kościołem na rynku, aż do wysokości dzisiejszego kościoła grekokatolickiego i ulicy Stapińskiego. Tam spotykała się z dwiema południowymi odnogami Drwęcy, które płynęły wprost do jeziora. Pomiędzy nimi znajdowały się bagna, które w średniowieczu tworzyły idealną zaporę obronną.
Jak podaje Johannes Muller, południowa odnoga Drwęcy, mimo wielokrotnego zasypywania, była widoczna jeszcze w 1902 roku. Ostródzianie nazywali ją "zgniłą fosą". Według starej legendy, mają tu być pogrzebane zwłoki smoka, który dawno dawno temu żył w okolicach ostródzkiej wyspy, został zabity rzecz jasna przez rycerza i teraz jego truchło rozkłada się i czasem okropnie śmierdzi.
W rzeczywistości, za niezbyt przyjemny zapach odpowiadają przepompownia i filtrownia ścieków, zbudowane w tym miejscu w 1904 roku. Kilka lat wcześniej okoliczne mokradła zostały osuszone, a południowa odnoga Drwęcy skierowana do betonowej rury i zakopana pod ziemią.
Z mokradłami wokół południowych ramion Drwęcy wiąże się jeszcze jedna ciekawa historia. Podczas ich osuszania znaleziono głowę ogromnego, zapewne ponad dwumetrowego szczupaka. Znalezisko trafiło do szkolnego muzeum w Kaiser Wilhelm Gymnasium. I tylko wytrawni znawcy tematu wiedzieli, że to nie był szkielet ryby, lecz szczątki małego smoka, dziecka zakopanej tu dawno temu smoczycy.
Zdjęcie: makieta średniowiecznej Ostródy, www.muzeumwostrodzie.pl
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS