Według definicji słownikowej ulica to droga wytyczona i zbudowana na terenie zurbanizowanym, złożona z chodników dla pieszych i jezdni dla pojazdów, posiadająca nazwę własną. W Ostródzie jest ulica, po której nigdy nie jeździły pojazdy. Nazywa się Przechodnia i łączy ulice Jana Pawła II i 11-go Listopada.
Nie bardzo wiadomo skąd wzięła się ta nazwa. Może pochodzi ona od jakiegoś anonimowego przechodnia, a może od tego że można nią jedynie przechodzić, a nie przejeżdżać? Przed II wojną światową nazywała się ona Seminarsteg, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „seminaryjna kładka”, ale lepiej przełożyć to jako „przejście seminaryjne”.
Jak można łatwo wywnioskować ówcześni mieszkańcy miasta nie określali tego przejścia mianem ulicy. Alejka ta łączyła wówczas ulice Seminarstrasse (przy której stał budynek seminarium nauczycielskiego) i Wilhelmstrasse.
Na przedwojennych zdjęciach lotniczych Ostródy widać, że wtedy też nie poruszały się po niej żadne pojazdy. Tak jak obecnie był to łącznik dla pieszych między ulicami. Może są w naszym mieście jakieś inne ulice po których nie da się jeździć?